CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

piątek, 28 stycznia 2011

Jak prać wyroby z ALPAKI



Pranie wyrobów z PRAWDZIWEGO włókna alpaki jest proste pod warunkiem że przestrzega się kilku zasad.Zaznaczamy że dzielimy się nie zasłyszanymi lecz własnymi ,wypraktykowanymi przez nas informacjami.
- Wyłącznie pranie ręczne.
- Pilnowanie jednakowej temperatury wody na wszystkich etapach prania(ALPACA ma skłonność do łatwego filcowania) .My robimy to w ten sposób że do dużej miski nalewamy wodę o temperaturze około 40*C i używamy tej wody na kolejnych etapach prania w mniejszej misce.
Z racji tego że Rustic Peru Wool (to typ włóczki którą robimy i z której realizujemy nasze projekty)robiona w tradycyjny sposób(andyjski) nie jest gremplowana ani prana przed przędzeniem .Pierzemy ją dopiero w motkach po sprzędzeniu.Pranie u nas ,aby było skuteczne jest cztero etapowe :dwie wody pranie, dwie wody płukanie.
- Do prania używać najzwyklejszych ziołowych szamponów do włosów normalnych.Większość płynów do prania i do płukania zawiera obecnie lanolinę.Wełna alpaki prawie zupełnie nie jest nią pokryta w naturze(jest tak zwaną wełną suchą)w związku z tym nie należy a z naszej praktyki wiemy że nawet nie wolno używać preparatów z zawartością lanoliny do jej pielęgnacji(lanolina skleja włókna i zmniejsza puszystość włóczki i gotowych wyrobów).
-Prać w ten sposób aby na wstępie pozwolić wyrobowi z alpaki swobodnie nasiąknąć wodą a następnie prać bez pocierania a jedynie przez wygniatanie(delikatne).
-Po praniu i płukaniu najlepiej suszyć wstępnie przez wygniatanie w ręcznik(nie wyżymać)My włóczkę po praniu z racji na zwykle spore ilości lekko wirujemy w wirówce.
-Suszyć na leżący (nie wieszać)najlepiej rozłożyć na ręczniku w przewiewnym miejscu.My suszymy włóczki naciągnięte na t/z prawidłach (jest to szczególnie konieczne przy mocniej skręcanych włóczkach pojedynczych na osnowę tkacką).Włókna się blokują i zapamiętują kształt.





Na zdjęciu na górze kłębki nie pranej włóczki po przewinięciu ze szpulek kołowrotka.
Zdjęcie obok u góry to motki przygotowane do prania.Pojedyńczy Lolek(biały) na osnowę ,oraz Valentino i Amaru podwójne na wątek.



Włóczki po praniu schną na prawidłach.



Piękna wyprana włóczka biało  beżowa do naszego kolejnego już wiosennego projektu.

środa, 26 stycznia 2011

Prokreacja alpak .



Kilka razy byliśmy proszeni o więcej ciekawostek (informacji)na temat naszych zwierzątek.Prokreacja u alpak to z całą pewnością ciekawy akt a zawsze dziwnie :) przemilczany (w takim społeczeństwie żyjemy).Więc teraz kilka słów o SEKSIE w alpaczym stadzie.



Pierwsze co dziwi wszystkich to to, że alpaki kopulują na siedząco (tak robią TO tylko wielbłądowate).Samica już w dwa tygodnie po porodzie jest gotowa do krycia i swoim zachowaniem daje jasno do zrozumienia o tym samcowi.W naszej hodowli prowadzimy tak zwany chów stadny tradycyjny.Samiec przewodnik jest razem z samicami(haremem) na pastwisku.Jest to metoda tradycyjna,w ten sposób prowadzi się stada tylko w Andach.
Tak zwane zaloty to jedynie chwila, krótka gonitwa i przymilania pani do pana.




Następną ciekawostką jest tak zwane wokalizowanie (śpiew) samca w trakcie aktu kopulacji.Jest to bardzo głośne wydawanie dżwięków podobnych do gwizdu z domieszką pomruków.
Jak widać na zdjęciach samiczka w trakcie całego misterium jest można powiedzieć pokornie obojętna.To Valentino jest głównym aktorem spektaklu i w niezwykły dla Europejczyka sposób kreuje MISTERIUM TWORZENIA NOWEGO ŻYCIA.
U większości zwierząt akt ten jest dość krótki.Alpakom akt kopulacji zajmuje w granicach 40 minut(podyktowane jest to fizjologią-budową narządów u tych zwierząt).
To piękne pierwotne misterium rozpoczyna dla nas jedenasto i pół miesięczny okres oczekiwania na nową alpaczkę.Zastanawianie się jaki tym razem będzie kolor(to zawsze loteria) czy będzie samczyk, czy tak upragniona samiczka.



Nasz (u nas urodzony)Lolek też już dołączył do świata dorosłych samców.

niedziela, 23 stycznia 2011

OVERCOAT- etniczne ciepło od ,,Los alpaqueros-manufacture"



Etnicznie, ekologicznie i ciepło, płaszcz z wełny alpaki został ukończony.
Andina mundial,de disienos etnicos ,,Los alpaqueros-manufacture"



Naturalna nie barwiona wełna z alpaki to t/z tonacja ziemi.Komponuje się zawsze i ze wszystkimi kolorami.Zrobiliśmy kilka zdjęć wśród naszych alpaczek aby pokazać piękno ich naturalnych kolorów,Paco,Jana,Rosario,Marica to z ich wełenki jest utkany ten płaszcz.




Płaszcz na pewno doskonale będzie się spisywał w przedwiośniu ale i wiosną również spełni swoją rolę.Zapięcie płaszcza stanowi spina z mahoniu, sykomory i srebra. W doskonały sposób komponuje się z całością i podkreśla rustykalną naturę alpakowej tkaniny z której wykonaliśmy całość.


piątek, 21 stycznia 2011

Płaszcz ,,Rustic Alpaca Wool"- już utkany,prawie skończony.



Ostatni etap,ręczne haftowanie skromnych ornamentów które podkreślą materiał z którego został wykonany.Doszliśmy z Zosią do wniosku że Chakana (andyjski krzyż)a dokładnie jego ,,cień" będzie w odpowiedni sposób dopełniał i wiązał kolorystycznie cały pomysł.



Płaszcz jest uszyty z gęsto utkanej grubrj rustykalnej tkaniny.Rustykalna podwójna przędza z alpaki użyta przez nas do tkania, i gruby płócienny splot nie pozwoli zmarznoć Tej, która założy płaszcz na siebie.
Po skończeniu mozolnego haftowania pojedyńczą wełenką bebe alpaca,ostatnim akcentem będzie ręcznie robiona spina z mahoniu sykomory i srebra, która będzie służyć jako zapięcie.
Już widzimy że to co wyszło jest nietuzinkowe i spełni wymagania nawet bardzo wymagającego klienta,ceniącego wyjątkowe ubiory z wyjątkowych materiałów.
Pokażemy już niebawem efekt końcowy.

sobota, 15 stycznia 2011

SURI alpaca



ALPAKA SURI-Przeglądaliśmy dziś naszego bloga i stwierdziliśmy że nigdy nie pisaliśmy nic o rzadko występującej odmianie alpak o nazwie SURI.
Suri i Hucaya (czyt.łakaya) to siostry, jednak różnice między nimi są wyraźne i widoczne już na pierwszy rzut oka.Wełna suri rośnie (wzdłuż ciała) jest długa jedwabiście lejąca, zwija się w charakterystyczne ,,dredy".Zwierzęta te mają delikatniejszą (smukła) budowę.



Jest jedna bardzo ważna różnica między siostrami Suri i Huacaya. W całej populacji alpak Suri to zaledwie około 4%.To co my bardzo bierzemy pod uwagę to ich wełna (włókno) jest oceniane w zupełnie oddzielnej kategorii.Wyroby z tej wełny są zawsze oznaczane dopiskiem SURI.
Alpaki te w odróżnieniu od huacaya strzyże się raz na dwa lata .Wełna ma unikalny połysk i jedwabistość.Fachowcy mówią że w dotyku robi wrażenie zawsze ,,tłustej"

niedziela, 9 stycznia 2011

ALPACA BLANKET -la manta de alpaca tejida tradicionalmente



Właściwie już wszystko o tym kocu napisaliśmy więc dziś pokażemy już tylko jak wygląda po ukończeniu w całości.Niestety jego największych zalet nie możemy pokazać na zdjęciach.Jest lekki,puszysty i ekstremalnie ciepły.



,,Peruvian coffee" jest jak aromatyczna, gorąca,jedwabista peruwiańska kawa,ma również jej kolor.

sobota, 8 stycznia 2011

KOC Z ALPAKI - ostanie prace.




Zanim jutro pokażemy skończony koc, dziś już ostanie ,,szlify".



Tak wygląda w całości 210 x 163 cm waży 2 kilogramy i 16 dekagramów.



Dziś Zosia cały dzień ręcznie szyła wszystkie pięć elementów.
Quechua i Aymara tak jak przed wiekami tkają swoje tradycyjne (nie te,,cepeliowskie" dla turystów) wyroby na wąskich tradycyjnych krosnach a następnie szyją i tworzą poncha,koce...
Nasz koc jest robiony dokładnie tymi samymi metodami.Tkany jest splotem rypsowym,który daje prążkowaną fakturę.W Andach często tkane one były na bawełnianej osnowie.Nasz jest w 100% Alpaca Wool,nawet szyty jest również nitką alpakową.Dopiero teraz zrozumieliśmy dlaczego wszystkie mumie w Andach od Equadoru po Chile owijane są w podobne do tego alpakowe koce.Czas pracy i energia wkładana w stworzenie takiego koca to hołd oddawany tym, którzy zabierali te wyroby w zaświaty.
Najstarsze tkaniny z alpaki odnajdują archeolodzy na pustyni Atacama w Boliwi i Chile i mają one po około 5 tysięcy lat.

poniedziałek, 3 stycznia 2011

ALPAKA - a co to jest ?


AWANA KANCHA (w języku Quechua- Pałac Tkaniny)Projekt od kilku lat prowadzony w Cusco,którego zadaniem jest przybliżenie wiedzy o Południowo Amerykańskich Wielbłądowatych i o ich cudownej unikalnej wełnie.
Postanowiliśmy pokazać w wersji obrazkowej,,co to jest alpaka". Przyczyna jest prosta. Gdy widzimy jak na naszą stronę trafiają osoby po wpisaniu w wyszukiwarki ,,hodowla owiec alpaka" dochodzimy do wniosku że warto i trzeba mówić więcej o tych niezwykłych zwierzętach,a przede wszystkim o ich pochodzeniu, o tym jak wyhodowano zwierzę o wełnie która ma tyle niesamowitych właściwości.
ALPAKA NIE JEST OWCĄ, ALPAKA JEST WIELBŁĄDEM POŁUDNIOWO AMERYKAŃSKIM