CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

niedziela, 31 lipca 2011

Suri Alpaca shawl




Na  zdjęciach w poprzednim wpisie pokazaliśmy włókno Suri przygotowane do przędzenia ,dziś jest już niteczka którą zamieniamy w szal . Cały czas podkreslamy jak bardzo włókno Suri różni się od innych wełen . Najważniejszą różnicą jest to że wyroby z Suri nie poddają się t/z blokowaniu. Nitka jest tak jedwabiście śliska że nawet supełek zawiązany na motku do prania potrafi się w jego trakcie odwiązać. Wszystkie wyroby z Suri zachowują się jak jedwabne, układają się do ciała, są ,,lejące".
To co widać na zdjęciach to będzie spory szal 60 x 200 cm ,tkany z ażurami i wykończony frędzlami wiązanymi w koronkę . Kolor to Vicuń  z przebieleniem na środku charakterystycznym dla tego umaszczenia alpak. Praca przy nim potrwa chwilę bo jest tkany z cienkiej pojedyńczej nici .

środa, 27 lipca 2011

Pierwotne zajęcie .





A dziś nasza młodzież  przy bardzo żmudnej wymagającej dokładności i uwagi pracy. Sortowanie i ręczne czyszczenie  runa to ta część pracy przy wytwarzaniu ,,Rustic Alpaca Wool" której nie widać .(sugestia@silka. Runo alpak w Andach  w ten sposób przygotowuje się od prawie 6000 lat). To w tym momencie decyduje się po części jakość późniejszego wyrobu. Nasze kochane dzieciaczki mają młode oczy i wytrwałość, która pozwala siedzieć jak my nazywamy w pozycji ,,Aymara" przez kilkanaście dni (od rana do wieczora) i sortować nasz skarb - runo naszych alpaczek .Pierwsze i ostatnie zdjęcia to przebrane i rozciągnięte włókno Suri alpaca , Jedwabiste włókno gotowe do przędzenia :)))

Gdy pada deszcz-rosną grzyby.

Ostatnie kilka dni prawie ciągłego deszczu dało kilka pozytywnych efektów ,jednym z nich jest to że pokazały się grzyby .Nawet w naszym ogródku Zosia zbiera tak piękne okazy :)




Takie piękne borowiki wśród naszych ziół i kwiatów w ogródku to nie montaż ,one naprawdę tu wyrastaja. Ale przecież trzydzieści matrów dalej rośnie już wielki stuletni las :)

piątek, 22 lipca 2011

Etnicznie-rustykalna


Dziś ostatnia nasza praca duża ,gruba kamizela (kilka wpisów wcześniej pokazywaliśmy na krosnach tkanine na nią, w trakcie tkania) . Utkana na grubej alpakowej osnowie z równie grubego alpakowego wątku. Jest na tyle duża że nie pokazujemy jej na sobie ,waży równo 1 kg. Jest symetrycznie asymetryczna :) Zapina się dużą rzeźbioną mahoniowo kościaną szpilą . Zapięcie takie dzięki temu że nie jest przyszyte na stałe, pozwala zapinać kamizelę ciaśniej lub całkiem luźno. Jesteśmy pewni że otulając się w nią będzie ciepło nawet największemu zmarźlakowi :D




sobota, 16 lipca 2011

SURI - wełna o cechach jedwabiu.

Jedną ze wstepnych czynności po strzyżeniu alpak jest sortowanie i czyszczenie runa . Od kilku dni zachwycamy się runem alpak Suri z którym do tej pory nie mieliśmy kontaktu .Sortujemy kolejne worki runa które przyjechało do nas z zaprzyjeźnionej hodowki w Bujence ,,Alpaki w Polsce" . Hodowla Mariusza Wierzbickiego jest najstarszą w Polsce . To dzięki jego współpracy z Panią Marią Herlindą Carmen De La Garza właścicielką hodowli ,,Quintessence Alpaca" , i importom z Chile te cudowne zwierzęta trafiły do Polski . Wszyscy hodowcy w Polsce zaczynali swą przygodę z alpakami właśnie w Bujence .
Dlaczego wełna o cechach jedwabiu ? Suri wool ma naprawdę niektóre cechy jedwabiu . To co ją różni od alpaki Huacaya i innych wełen ,to brak t/z karbikowania (pofalowania włókna) ,jest równe delikatne i proste. Ma niezwykły połysk (jedwabisty). Wygląda tak jekby była cały czas mokra ,,przelewa" się przez ręce .Tą właściwość mają również wyroby z Suri wool ,dlatego włókno to jak stwierdziliśmy już w próbach wybitnie nadaje się na rzeczy mające się swobodnie układać ,szale, sukienki, tuniki. W wyrobie zachowuje się i wygląda jak jedwab , mając  najlepszą cechę alpaca wool czyli wysoką tormoizolacyjność,Włókno to ma jeszcze jedną cechę -występuje jak alpaka w kilkudziesięciu kolorach i ich odcieniach.
Ostatnie zdjęcie zostało wykonane w hodowli ,,Quintessence" w Chile.



 


środa, 13 lipca 2011

SURI Alpaca Wool.


Chcieliśmy pokazać tym którzy do nas zaglądają jak Indianie Aymara i Quechua przygotowuja włókno alpak do przędzenia . Nasza manufakturka wytwarza włóczkę  typu ,,Ructic" metodami Indian Andyjskich .Na wszystkich etapach pracy robimy to tylko ręcznie .
Na dzisiejszych zdjęciach moja kochana Aymara :) przygotowuje taśmę przędzalniczą z włókna alpaki Suri. Jest to wyjątowe włókno pod wieloma względami .Suri to zaledwie 3% całej populacji alpak. Wełna tej odmiany alpak to sam szczyt doskonałości .Długość włókien to około 50 cm,są one jedwabiste w dotyku i o niezwykłym połysku.




Tak przygotowana wełna jest łatwiejsza do sprzędzenia cienkiej nitki ,długość włókien Suri pozwala prząść niteczkę wyjątkowo cienką ,a tkane wyroby z takiej nitki to wełna o wyglądzie jedwabiu  ,cudowne w dotyku i użytkowaniu.
Zapas włókna Suri mamy dzięki Mariuszowi Wierzbickiemu ,właścicielowi hodowli w Bujence z którą od kilku lat współpracujemy.


wtorek, 12 lipca 2011

Gdy lawenda przycupnie wśród malw.




                    Nie mogliśmy tego nie pokazać, to nie slogan reklamowy  to              ,,Eco Alpaca Wool ".

poniedziałek, 11 lipca 2011

To czego zwykle nie widać .




Tak jak pisaliśmy, wtedy gdy większość korzysta z uroków wakacii letnich,wystawiając się do słońca my pracujemy nad tym co będzie zimą. Przędziemy aby potem tkać. O właśnie-tkanie dziś chcieliśmy pokazać jak realizujemy kolejny projekt. Nazwiemy i pokażemy go po zrobieniu .
Większość osób które trafiają do naszej manufakturki widzi krosna tkackie po raz pierwszy . Pada wtedy wiele różnych pytań ale najczęstszym jest - co to jest tam pod spodem , pod krosnem ? Gdy pokazujemy do czego służą pedały zmieniające ustawienie nicielnic i położenie osnowy tkackiej słyszymy ,,acha to i nogami też się tka " :))). Dlatego dziś kilka dziwnych zdjęć pokazujących to czego zwykle nie widać,  NOGI TKACZA PRZY PRACY :)




wtorek, 5 lipca 2011

Serowe wtrącenie


Piękne uczucie gdy dwa miesiące pielęgnacji sera kończą się tak jak widać na zdjęciu czyli pięknie, ,aromatycznie i smacznie, a najważniejsze - zdrowo :) Kozy to wyjątkowe i bardzo pożyteczne zwierzęta. Wiemy jedno że dobrze traktowane zwierzę daje doskonałe mleko z którego można zrobić doskonały ser.
Ten na zdjęciu dojrzewał przez dwa miesiące. Nie jest to jakiś imponujący wynik w świecie serowym ale czas który wystarcza do tego aby ser nabrał charakteru i nie pospolitego szlachetnego aromatu.
Nie musimy pisać jakim pięknym i ekscytującym momentem jest gdy po dwóch miesiącach codziennego doglądania krążków na półce w piwnicy następuje moment rozkrojenia kręgu i sprawdzenia czy wyszło to o czym się marzy ,aromatyczny rozpływający się w ustach ser .Jest to miły moment gdy razem przeprowadzamy degustację i każdy bierze swój plaster , patrzymy sobie w oczy i czekamy na reakcję .Starszy syn Miłosz określa to jednym słowem - zajebisty :) Przepraszamy ale to słowo dokładnie określa to pierwsze odczucie :)))
Ten na ostatnim zdjęciu to nasz wędzony ser typu szwajcarskiego( to nie oscypek jak widać jest mocno dziurawy i łagodny w smaku o mlecznym aromacie). Wszyscy bardzo lubimy wędzone sery więc co któraś partia mleka zamieniana jest w wędzony smakołyk.

Po trzech dniach dojrzewania i soleniu na mokro w solance ser jest wędzony przez kilka godzin drewnem jabłoniowym i jałowcem. Po ostygnięciu to po prostu niebo w gębie :D 
Pozdrawiamy wszystkich serojadów i prosimy o wybaczenie (jak zwykle) 

niedziela, 3 lipca 2011

Eco Fashion - nadchodzi czas alpaki.

 
Dzięki temu że zrobiła się nam wreszcie piękna pogoda ,z czystym sumieniem możemy napisać o modzie na wełnę z alpaki i postępującym trendzie na modę ECOlogiczną .Dwa dni temu odwiedził nas Dr inż Zdzisław Czaplicki z ,,Institute of Natural Fiber " największy autorytet w Polsce jeśli chodzi o wókna naturalne, w tym również wełny. Pan Doktor Czaplicki od kilku lat poważnie zajmuje się włóknem alpak ,prowadzi wielokierunkowe badania nad ich jakością i wykorzystaniem. Rozmowa nasza mineła w obustronnym zaciekawieniu tak naszymi działaniami w dziedzinie Eco Rustic Natural Alpaca Wool jak również z otwartymi buziami słuchaliśmy o efektach kilku lat pracy naukowca i pasjonata pracującego nad większą popularnością włókna o niezwykłych właściwościach jakim jest alpaka.
Niebawem  ukaże się angielsko języczna publikacja w specjalistycznym piśmie włókienników ,omawiająca wyniki badań i wnioski płynące z kilkuletnich doświadczeń, oraz potem monografia dotycząca wyłącznie wełny alpak.
Często pisaliśmy w naszych postach o tak zwanej Rustic Alpaca Wool., dziś chcemy pokazać Wam film z dalekiego Ecuadoru pokazujący wytwarzanie a następnie sposób użytkowania przez wielkich kreatorów mody wełny z alpaki. Mając  nadzieję a nawet pewność potwierdzoną przez Doktora Zdzisława Czaplickiego że wełna alpak to przyszłość włókiennictwa i mody ekologicznej.
Przecież wiecie państwo ile w tych przemysłowych włóczkach jest chemii ,z barwienia -metale ciężkie no i wiele innych służących do wytworzenia i przetworzenia tych włókien .

,,Wszystko się zmienia"

Mercedes Sosa śpiewa dla wszystkich którzy tracą nadzieję ,nie mają już siły.
W Ameryce Łacinskiej ten utwór śpiewany przez Mercedes miał i ma specjalne znaczenie , jest on również ostrzeżeniem dla wszystkich którzy ....


Przecież po deszczu zawsze świeci słońce, po zniewoleniu przychodzi wolność, prawda zawsze wygrywa z kłamstwem... a roślina na wiosne przywdziewa zieloną suknie.
........TODO CAMBIA  :)))

piątek, 1 lipca 2011