CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ
poniedziałek, 30 maja 2011
Zioła ziółka...cd.
Dalszy ciąg wędrowania wśród ziółek w naszym ogródku . Kolejne roślinki rozwinęły listki na tyle aby je pokazać. Szałwia lekarska - jesteśmy pewni ze wszyscy mieli ją okazję używać w różnych sytuacjach. Najczęściej stosujemy ją przy stanach zapalnych jamy ustnej , gardła , jako napar do przemywania trudno gojących się ran. W Polsce raczej rzadko stosowana w kuchni. W małych ilościach ciekawie zmienia aromat dań z ryb , mięsa ale trzeba uważać aby nie przesadzić z ilością , potrafi zdominować swoim aromatem wszystkie inne przyprawy , nie mówimy tu o tej ze sklepu w torebkach , jej aromat jest wielokrotnie słabszy . W Waszym ogródku będzie miała ona moc atomową :). Francuzi rozkoszują się węgorzem w szałwi.
Polecamy ją do Waszych ogródków, jest bardzo łatwą rośliną w uprawie , jest wieloletnią byliną , rośnie do 40-50 cm . Ziele ( liście z łodyżką i kwiatkami )zbiera sie na początku kwitnienia,do suszenia .Zimą nawet tak ostrą jak ta miniona u nas nie przemarza .
Hyzop krzewinka znana od czasów starożytnych ,w Starym Testamencie zwana świętym zielem słuzył do okadzania domów i wypędzania złego. Celtowie wieszali jej gałązki nad progiem - miały odganiać złe moce.
Moc hyzopu bierze się z tego że na jego listkach żyją mikroorganizmy (odpowiednik naturalnych antybiotyków penicylin) które działają bakteriobójczo.Hyzop zwany w polskiej kulturze ludowej Józefką używany był do płukania gardła i niegojących się ran .
Doskonały dodatek do wyrobów z mleka ,my używamy go do wielu sałatek i na świeżo jako fajny dodatek do twarogów .
Jest rośliną bez wielkich wymagań ,wieloletni . Przed zimą dobrze jest go sciąć na jakieś 5-6 cm od ziemi ,wtedy na wiosnę ładnie odrasta świeżymi gałązkami.
CDN...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Och tych ziółek to Wam straszliwie zazdroszczę. Na zdrowie.
OdpowiedzUsuńBuziole
O ziołach mogę czytać bez końca! Nasza szałwia ma już trzeci rok i trzyma się świetnie. Hyzop przetrwał pierwszą zimę i już widać, że będzie z niego pożytek! Z zielarskim pozdrowieniem! Asia.
OdpowiedzUsuńŠalavijas(Szałwia)-vienas iš mėgstamiausių prieskonių. Man patinka šalavijo, kmynų ir pipirų mišinys su vištiena. Aš juos džiovinu ir sumalu kavos malimo mašinėle.Tik šiemet iš 6 krūmelių liko 2. Žiema buvo sunki visiems augalams.
OdpowiedzUsuńIntryguje mnie Wasz ogród coraz bardziej:)
OdpowiedzUsuńPodoba mi się, lubię podglądać,podczytywać, jak inni realizują moje marzenia:)
@HANNACH- z tego co widzieliśmy masz duuuuży ogród w swoim Belgowie więc wydziel maleńkie miejsce dla ziółek i niech rosną dla Ciebie i dzidzi na zdrowie ,naprawdę nie trzeba się na tym specjalnie znać,jakby coś podpowiemy co do czego i z czym :)))
OdpowiedzUsuń@Asiu i Wojtku -a my o ziółkach możemy tak pisać bez końca . Przecież wiesz że mieszkamy pod lasem ,a pod lasem w bajkach zawsze mieszkają...? WIEDŹMY :)))
OdpowiedzUsuń@joboba- Mimo iż powinnam czytać po Litewsku(z domu nazywam się Vanagas) jestem mocno spolonizowaną Litwinką i ten piękny język moich przodków nie jest już moim językiem (a szkoda):D
OdpowiedzUsuń@gocha - strasznie nam miło ze realizujemy również Twoje marzenia i że nas odwiedzasz i podczytujesz.
OdpowiedzUsuńPięknie zapachniało :) Szczególnie teraz, gdy ciepło uwalnia olejki eteryczne ziółek poruszanych wiatrem...
OdpowiedzUsuńCiagle się waham, czy dla moich kilku krzaczków
urządzić osobny" zielnik", czy zostawić tak jak teraz - w towarzystwie bratków, mieczyków i miniaturowych różyczek.Hm...
S.Ohanka
Wasz zielnik wspaniały, szałwie mam, zaintrygował mnie Hyzop, który trzeba będzie posadzić, czyli dzięki Wam poznaje nowe zioła i uczę się czegoś nowego :)
OdpowiedzUsuńZielnik piękny u Was powstaje..a ten Hyzop musze sobie zapamietac , bo nie znam . Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńCieszę sie ,że trafiłam na twój blog .Uwielbiam takie swojskie klimaty.Marzyło mi sie takie życie ,jakie wy prowadzicie,ale nie udało się.
OdpowiedzUsuńChciałabym poznac i nazwac wszystkie roslinki,których istnienie ma przecież swój cel i przezmaczenie ,tylko my nie wiemy i nie znamy.
Uwielbiam naturę i wszystko,co się z nia łaczy.
Bede stałym gosciem.
As, gaila, taip pat nemoku lenkiškai. Bet kai parašyta, svarbiausius dalykus suprantu.Versta su google translate
OdpowiedzUsuńI, przepraszam, również języka polskiego. Ale raz napisane z najważniejszych rzeczy, wiem. Tłumaczone z Google Translate