CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

poniedziałek, 21 marca 2016

Wykoty 2016 w Gospodarstwie ,,Kozi Las'' zakończone :)


W dniu dzisiejszym dobrnęliśmy do końca wykotów 2016. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, nasze ,,dziewczyny'' postarały się w tym roku a i pogoda na ten trudny okres w roku hodowlanym również dopisał. Nie było trzaskających mrozów, a mogły być, nie było nocnych wykotów, wszystko mieściło się w godzinach od 5tej rano do 13tej. Kózeczki są piękne i pozwalają mieć nadzieję że nie będą gorsze od ich mam. Średnia w naszym stadzie to ponad 3 litry za laktację (w zeszłorocznej pierwszej laktacji ). Teraz przed nami jeszcze ponad miesiąc pracy ,,żłobkowej'' cztery razy dziennie grzanie mleka i pojenie całego stadka ,,juniorów''. Nasze kózki zaraz po urodzeniu są przenoszone do odchowalni. Są odchowywane na mleku kozim pod naszą pełną opieką. Taki system odchowu jest dużo bardziej uciążliwy i pracochłonny dla hodowcy, ale eliminuje całkowicie stres tak kozy jak i kózki związan z osadzaniem ponad dwu miesięcznych koźląt od matek. Pozwala też mieć pełną kontrolę nad ilością zjadanego mleka i z czasem pasz stałych co bardzo podnosi jakość odchowywanych kózek, jest to też czas kiedy w doskonały sposób (trzy udoje dziennie) można rozdoić kozy, co w znaczący sposób podnosi ich wydajność .
W związku z tym  że już wiemy ile kózek zostaje w naszym stadzie, a ile możemy sprzedać do nowego domu możemy już powiedzieć:
 Gospodastwo ,,Kozi Las'' ma do sprzedania 8 kózek i 1 koziołka rasy Alpejskiej Francuskiej w dwóch odmianach barwnych : Chamoisee (zamsz) i faon (płowej) większość genetycznie bezroga. Koziołek rogaty mocnej budowy o pięknym głębokim wybarwieniu chemoisee. Kózki będą mogły wyjechać do nowego domu na przełomie kwietnia i maja. Kózki nasze są po świetnych selekcjonowanych na mleczność matkach i koźle z niemieckiego stada wysokomlecznego Tel: 507-568-773
 

12 komentarzy:

 1. Gratuluję udanych wykotów :) U mnie dopiero się zaczęło, wczoraj pojawił się pierwszy koziołek od kozy, po której spodziewałam się wykotu w późniejszym terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas zgodnie z kalendarzem, kilka dzień przed wyznaczonym terminem, trzy dzień po terminie, reszta jak ,,w zegarku''.
   Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Witajcie miło czytać tak radosne tematy w tym smutnym dziwnym kraju, cieszę się razem z Wami oby wszystkie maluchy rosły zdrowo. Życzę dużo zdrowia i sił. Pozdrawiam Mirek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne te podpalane nóżęta oraz paseczki na kręgosłupcach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o ubarwienie u kóz to Alpiny chyba są najpiękniejsze :)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 4. Bardzo ładne koźlęta, miło się ogląda :-) I już by się chciało :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaak, patrzy się zawsze miło, ale Ty wiesz ile ciężkiej pracy trzeba włożyć aby były takie ładne ;)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
  2. No tak, biedni ludzie pracy, nikt się tak nie męczy jak wy w pracy ;)

   Usuń
  3. Hmmm, WIEMY ŻE NIE POWINNIŚMY ODPOWIADAĆ, ZE TO I TAK NIC NIE ZMIENI, HOŁOTA JEST ODPORNA NA ARGUMENTY ALE NIECH TAM:
   Wstajemy o 6.00
   Grzanie mleka dla koźląt- rano wypijają około 9 litrów
   6.45 - karmienie koźląt butelka ze smoczkiem 14sztuk.
   7.30 - sprzątniecie u koźląt zadawanie pasz stałych- siano, owies gnieciony.
   7.45 - dojenie kóz. 15 sztuk ręcznie.Przy dojeniu kozy zjadają paszę treściwą wcześniej przygotowywana mieszanka t/zw musli.
   8.40 - Obsługa kóz, zadawanie siana, mycie pojemników do wody, noszenie wody wiadrami około 40 litrów- 4 wiadra.
   10.45 - krojenie marchwi 8 kg.
   12.00 - karmienie -marchew, zadawanie słomy pastewnej.
   12.20 - grzanie mleka dla koźląt
   12.30 - karmienie koźląt- 14 szt.butelka smoczek około 9 litrów.
   13.15 - południowe dojenie kóz 15 sztuk ręcznie do 14.00
   15.00 - po południowe karmienie kóz, zadawanie siana do 15.20
   16.45 - grzanie mleka dla koźląt. 17.00 - o tej godzinie karmimy butelką tylko najmłodsze 8 sztuk, popołudniowe pasze stałe siano, musli dla koźląt. do18.00
   19.00 - wieczorne dojenie kóz 15 sztuk ręcznie w trakcie kozy dostają paszę treściwą t/zw musli, do 19.45
   20.45 - grzanie mleka dla koźląt
   21.00 - karmienie, butelka ze smoczkiem 14sztuk do 21.40
   I TAK 7 DNI W TYGODNIU RÓWNIEŻ W ŚWIĘTA (te nadchodzące)i tak teraz przez ponad dwa miesiące, potem odchodzi tylko pojenie koźląt mlekiem.
   CHCESZ BYDLAKU SPRÓBOWAĆ TAKIEJ PRACY !!! I MOŻE WTEDY POGADAMY, jeśli w ogóle wiesz co to praca i obowiązki.

   Usuń
 5. Ręce mi opadły wszystko też. panie anonimowy aleś pan upierdliwy, czepiasz się chyba sam nie wiesz czego, trudno odgadnąć jaki masz cel. Wygladasz mi na człowieka który potrafi obsługiwać piloty TV i otwieracz do piwa, zazdrościsz to weź się za robotę nie wytykaj innym tego co robią. Każda uczciwa praca jest ciężka i nie chodzi tylko o pracę fizyczną. Bywaj pan. z utęsknieniem czekam na "ciętą" ripostę. Janusz nie denerwuj się zobacz co robi Dżibir podnosi nogę i leje przyjmij "filozofię" psa. Z wyrazami szacunku dla Ludzi Ciężkiej Pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej Pani stara się aby nie było zbyt miło. No ale cóż mówią że ,,jeśli nie masz wrogów nie zasługujesz na przyjaciół''
   Pozdrawiamy Mirku.

   Usuń