CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

piątek, 10 czerwca 2016

Czy to jeszcze jedzenie... ?


Całe popołudnia nasze kozy spędzają jak to my nazywamy na ZIOŁOWISKU :) Poza częścią ogrodzoną naszych pastwisk w skład naszego ,,Koziego Lasu'' wchodzą też pastwiska nie ogrodzone, od kilku lat utrzymywane w stanie dzikim w pełni NATURALNYM. Ostatnio liczyliśmy obserwując kozy w trakcie wypasu co zajadają gdy się tu znajdą, dodamy że uwielbiają paść się właśnie na tym dzikim pastwisku. LICZĄC BARDZO POBIEŻNIE DOLICZYLIŚMY SIĘ KILKUNASTU ZIÓŁ POWSZECHNIE UŻYWANYCH W LECZENIU LUDZI, O BARDZO SILNYCH SUBSTANCJACH BIOLOGICZNYCH. W związku z tym zastanawiamy się czy to jeszcze jedzenie czy już lekarstwo ???
Od dawna mądrzy ludzie wiedzą o wyjątkowych właściwościach mleka i wyrobów z mleka koziego. Z czego to wynika? a właśnie ze specyficznej diety podyktowanej upodobaniami kóz :) 

Plusy:
* Mleko kozie est lekkostrawne – wystarczy 20 minut, by je strawić.
* Nie zawiera laktozy ani kazeiny – głównego białka, które zawiera mleko krowie, a które powoduje alergię.
* Białka i tłuszcze wchodzące w skład mleka koziego różnią się budową od tych, które zawiera mleko krowie. Dzięki temu to doskonały wybór dla osób z nietolerancją na to ostatnie.
* Ma więcej wapnia, fosforu i magnezu oraz kwasu linolowego niż mleko krowie. Zawiera także ponad dwa razy tyle potasu i około 27 proc. więcej selenu niż mleko krowie.
* Mleko kozie jest bogate w kwas foliowy
* Zawiera oligosacharydy, czyli probiotyki, które stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, wskutek czego korzystnie wpływają na zdrowie.
* Zawiera cenne kwasy tłuszczowe Omega-6.
* Pite regularnie obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów.
* Mleko kozie jest polecane osobom cierpiącym na anemię – polepsza przyswajanie żelaza, którego niedobór prowadzi do niedokrwistości, i regenerację hemoglobiny.
* Wspomaga przyswajanie magnezu, wapnia i fosforu.
* Jest gęstsze i ma większą wartość odżywczą niż mleko krowie.
* Dostarcza nam aminokwasów egzogennych (to te, które muszą być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem), m.in. korzystnej dla zdrowia tauryny stymulującej prace układu nerwowego.
* Zawiera także tryptofan, który jest bardzo ważny w regulacji nastroju, poziomu odczuwania bólu i cyklu snu. Tryptofan odpowiada również za produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.
* Mleko kozie korzystnie wpływa na mineralizację kości
* Poprawia przyrost masy ciała
* Polecane jest dzieciom i osobom starszym, które mają trudności z trawieniem przetworów mlecznych. Odkwasza organizm, chroni przed szkodliwymi mikroorganizmami i pomaga pozbyć się zaparć
* Znajdują się w nim jedynie śladowe ilości metali ciężkich (obecnych w mleku od krowy)
* Nie trzeba go homogenizować; proces ten zachodzi w nim naturalnie.


(Cytat z  opracowań naukowych)3 komentarze:

 1. Sukces tkwi w odpowiednim podejściu do prowadzenia bloga, a artykuł mnie zachwycił. Polecam tego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak ,przychylam się do przedmówczyni .Wspaniały ,ciekawy blog!
  Ja mieszkam w wielkim mieście ,często kupuję kozie serki ,bo sporo się naczytałam o ich właściwościach ,ale to co zobaczyłam tutaj to zapiera dech w piersiach!.Gorąco życzę samych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękujemy za dobre słowo :) Żałujemy że nie mieszka Pani bliżej nas, mogli byśmy uraczyć Panią naszymi serkami :)
   Pozdrawiamy i życzymy zdrowia :)
   Zosia i Janusz

   Usuń