CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

niedziela, 18 marca 2012

Wełna alpaki - to czego nie widać...

To czego nie widać ,,gołym okiem" w wełnie alpaki a co tak naprawdę decyduje o jakości tego cudownego włókna - dziś kilka słów o tym właśnie  . Jak już kiedyś wspominaliśmy nasza                    ,,Los alpaqueros-manufacture"  to rodzinny zespół  w którym każdy ma wyznaczone zadanie i rolę do wypałnienia . Nasz starszy syn Miłosz  (to jego zdjęcia z badań)  zajmuje się alpakami ich włóknem jego cechami użytkowymi od strony naukowej (narazie jest magistrantem i prowadzi badania do pracy magisterskiej na temat cech użytkowych włókna naszych cudownych alpaczek na wydziale Bioinżynierii Zwierzat  UWM w Olsztynie) . Większość z Was pewnie się zastanawia co przedstawiają te dziwne zdjęcia :) to nic innego jak włókno alpak w powiększeniu mikroskopowym. Dopiero na takich zdjęciach możemy pokazać co ma decydujący wpływ na t/z miękkość i delikatność tej wełny.
Zdjęcia po kolei przedstawiają wełnę :
1.Whit - biała
2.Medium Fawn - żółty beż ,przez alpakarzy zwany Vicuń
3.Dark Brown - ciemny brąz
4.Bay Bleck - glęboka czerń
To co najważniejsze widać najdokładniej na zdjęciu nr.1 z racji braku pigmentacji w białej wełnie. Widać na nim wewnętrzną mikro budowę włókna . Część włókien jest całkowicie pusta w przekroju (to te białe w środku) ,to t/z włókna bezrdzeniowe , następne mają rdzeń przerywany ,kolejne natomiast są wypełnione całe w środku pełnym rdzeniem, kóry widzimy jako czarną kreskę .
Cała tajemnica delikatności danego włókna tkwi w tym których włókien konkretna alpaka ma więcej w swoim runie . Doskonałość to przewaga włókien bezrdeniowych z niewielką domieszką włókien o rdzeniu przerywanym i śladową obecnością tych z rdzeniem pełnym (te włókna nazywane są strażnikami )
Takie włókno jest delikatne ,gdy do tego dojdzie jeszcze grubość w granicach 19-21 micronów to mamy niemalże doskonałość . Możemy powiedzieć jedno w naszym stadzie i stadzie Mariusza Wierzbickiego z Bujenki z którym współpracujemy ( większość włókna jakie przetwarzamy pochodzi od jego alpak) takie sztuki o tak doskonałych parametrach włókna nie są rzadkością.
Na kolejnych zdjęciach widać też pięknie zagęszczenie pigmentu we włóknie ,to ten pigment (jego gęstość) daje kolor wełnie .Powstaje tworzony przez naturę i ma wieczną gwarancję :) Czerń zawsze będzie głęboko czarna ,brąz zawsze pozostanie taki ciepło czerwony a szarość z domieszką lawendy. ten pigment nie spierze się i nie wyblaknie :)))

4 komentarze:

 1. i znów zaskoczyliście informacjami :). Ile ta wełna kryje tajemnic. Niesamowite .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W biuletynie z sesji kół naukowych widziałam streszczenie referatu Państwa syna. Szkoda, że z Krakowa do Olsztyna jest tak daleko, bo to musiał być ciekawy referat. Mój też był u użytkowaniu wełnistym... choć nieco innych zwierząt ;)
  Zdziwiło mnie, że w strzyży jest tak mało (wagowo) włókna. Jest nieco cięższa od angory, a alpaka większa od królika. Jednak królik ma przewagę w wydajności, ale niestety wymaga więcej pielęgnacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sesja kół naukowych w Krakowie ma być po 20 maja (dokładnie nie pamiętamy kiedy Miłosz jedzie) To co jest w biuletynie to tylko zapowiedź referatu na tej sesji :)

   Usuń
 3. No tak, na razie była nasza wydziałowa... ogólna jest 21-22 maja. W takim razie jeszcze posłucham tego referatu ;)

  OdpowiedzUsuń