CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

czwartek, 5 września 2013

Pomiędzy wschodem a zachodem słońca...


Pomiędzy wschodem a zachodem słońca są kolory, w naszym przypadku kolory włókna alpak z którym codziennie pracujemy. Dzięki tej cudownej palecie stworzonej przez Pana Boga możemy tworzyć rzeczy wyjątkowe. Alpaka to chyba jedyne na ziemi zwierzę ,,tak bardzo kolorowe'' z całą pewnością jeśli chodzi o zwierzęta hodowane z przeznaczeniem na wykorzystanie włókna czy jak kto woli wełny. Jako podstawowych używa się w światowym nazewnictwie 23 kolorów, oraz kilkudziesięciu ich kombinacji i odcieni. Ta wyjątkowość pozwala korzystać z włókna alpak bez konieczności farbowania, które jak już wiele razy pisaliśmy jest źródłem głównego zanieczyszczenia niebezpiecznymi związkami chemicznymi ubiorów używanych na codzień  przez nas wszystkich.W naszym stadku od kilku lat prowadzimy selekcję właśnie pod kontem delikatności włókna ale też jego różnorodności kolorystycznej.


12 komentarzy:

 1. Te zwierzęta są cudowne. I piękne zdjęcia wyszły. A mnie zaczyna się marzyć coś z tej wspaniałej wełny. Czuć w powietrzu nadchodzącą jesień, zwłaszcza rano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alpaka to pod wieloma względami naprawdę wyjątkowe zwierze :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Nie przypuszczałam,że jest aż tyle tych naturalnych kolorów włókna. Sądziłam,że może ze 4 lub 5, ale nie aż tyle. I wszystkie one są naprawdę piękne. Czy już poprawiła się u Was sytuacja na pastwiskach?Poczytałam nieco o prognozach klimatycznych dla Europy i wychodzi na to, że trzeba będzie się na coraz częstsze susze nastawiać.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pastwiskami jest o tyle lepiej że spadł kilka dni temu trzygodzinny deszcz no i zaczęły się jesienne mgły z których też rano jest troszkę rosy. Niestety jesienią trawa już tak nie odrasta więc nie oczekujemy cudów(optymalna temperatura nocą dla rośnięcia traw to +12-14*C a u nas ostatnio nad ranem jest po 5-7*C)
   Myślimy o sposobie na efektywne nawadnianie naszych pastwisk bo susza jest 4 rok z kolei co dowodzi że nie jest to wybryk natury lecz jakaś stała tendencja i na razie chyba bez odwrotu.
   Serdecznie pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. I o wschodzie, i o zachodzie, i pomiędzy - są wspaniałe.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością ale to wschodzące i zachodzące słońce jeszcze bardziej chodź w różny sposób nasyca te kolory :)
   Pozdrawiamy ,,Mazurską Krainę''

   Usuń
 4. Paleta barw jest przecudna. Bardzo fajne pierwsze zdjęcie alpaczki stoją od najjaśniejszego koloru do najciemniejszego.Wszystkie są bardzo sympatyczne.Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze zdjęcie to dowód jak czujne i gotowe są alpaczki gdy w pobliżu zauważą wroga :D Koty są przez nie zaliczane właśnie do tej grupy, w Andach muszą wystrzegać pumy a kot niestety włąśnie ją przypomina. Tu (od czarnej) Wawi'ja Gwiazdka i Rosario utworzyły szpaler gotowy do ataku :D
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Długie cienie i nostalgiczne powietrze nadało zdjęciom dodatkowej malowniczości. Modelki są przecudne w swoich pastelowych barwach. Życzę wielu ciekawych zamówień na wyroby z unikalnej wełny.
  Czy alpaczki wracają na noc do pomieszczenia, czy mogą być cały czas na pastwisku? Nie pamiętam czy czytałam tą informację. Zauważyłam, że im więcej się o nich wie, tym więcej chce się człowiek dowiedzieć.
  Serdeczności wysyłam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak alpaki noce spędzają w stajni gdzie zawsze mają świeżą wodę i pachnące zielone siano w paśnikach :)
   Temat alpak to studnia bez dna :D
   Pozdrawiamy :)

   Usuń