CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

niedziela, 8 stycznia 2017

NIE Z TEGO ŚWIATA : )


Wczoraj u nas po 8mej rano -21*C dziś już tylko -17cie*C. I tak się zastanawiamy że przecież jeszcze cały luty i kawałek marca przed nami. Ci którzy do nas zaglądają częściej pewnie pamiętają jak na początku grudnia napisaliśmy ,,Podpowiemy, powinniście się przygotować... : )'' Przyroda dając nam znaki nigdy się nie myli... Myślimy też o tych którzy mieli zamiar, (a tego nie zrobili)  zamówić u nas sweter, czapkę może rękawice, a może zastanawiali się czy na przykład nie zamówić koca. Wełna z alpak jak od lat piszemy to cud natury, jest wyjątkowa a ci którzy mieli okazję już sprawdzić na pewno to potwierdzą. My ze swoim ,,bzikiem'' na punkcie Andów, kultury i historii andyjskiej znamy legendę która od ponad 6 tysięcy lat do dziś jest przekazywana wśród ludu Quechua, legendę o tym skąd się wzięły Alpaki.     ,,Starsi opowiadają młodszym. Dawno, dawno temu gdy na ziemię przybywali Bogowie a nasi Ludzie spotykali się z nimi na świętej górze Awsanqati (szczyt górski w Peru o wysokości 6384m.n.p.m.)  pewnego razu Oni (Bogowie) postanowili ulżyć i wynagrodzić nas w naszym ciężkim życiu w tych górach. Spytali naszych Starszych jak mogli by nam pomóc. Starsi w swej skromności nie wiedzieli co mogą chcieć. Bogowie wtedy wzięli do swego latającego domu jednego ze starszych i dali mu kosz kukurydzy, i alpakę. Wytłumaczyli nam że Alpaka da nam wyjątkowe mięso, mleko oraz to co najważniejsze. GDY SIĘ OKRYJECIE UBRANIEM Z JEJ WEŁNY NIGDY NIE ZMARZNIECIE.  Od tamtej pory alpaki są zawsze z nami.''
      Dodamy już do tego bardzo współczesną informację pochodzącą od naukowców. Wszelkie badania genetyczne prowadzone obecnie dowodzą że alpaka jako jedyna wśród zwierząt hodowanych obecnie na ziemni przez człowieka nie została udomowiona jak koń, krowa, świnia owca...itd. Została wyhodowana prawdopodobnie przy użyciu jakichś manipulacji genetycznych. Jej włókno-wełna też ma zupełnie inną budowę niż  wełna innych zwierząt hodowanych dla wełny. Stąd właśnie wynika jej główny walor, niezwykła miękkość i wyjątkowa termoizolacyjność. Obserwując te zwierzęta w naszej hodowli i przetwarzając ich wełnę na ubrania przez ileś lat, jesteśmy przekonani i zawsze to mówimy że alpaki to zwierzęta nie z tego świata : )
 Przy okazji tego wpisu podpowiemy Wam, ta zima będzie jeszcze długa i pewnie jeszcze ostrzejsza od tego co było w ostatnich dniach. WARTO WIĘC JESZCZE ZAMÓWIĆ COŚ CIEPŁEGO DO OKRYCIA I OCHRONY PRZED WYZIĘBIENIEM Najlepszym do tego celu jest wyrób tradycyjnie robiony z prawdziwej wełny alpak : )

Alpaki a w tle święta góra ludu Quechua AWSAQATI 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz