CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

czwartek, 27 maja 2010

Handmade by ,,LOS ALPAQUEROS'',100%Rustic alpaca wool.


Tak,tak,tkactwo było rzemiosłem od zawsze przypisanym mężczyznom.Wystarczy przejżeć stare ryciny,(malarstwo)wszystkie one do połowy XIX w przedstawiają mężczyzn przy krosnach.Tkaczki pojawiły się dopiero wraz z rewolucją przemysłową i krosnami mechanicznymi.We wszystkich starych cywilizacjach i kulturach to było zajęcie męskie może dlatego że wymaga sporej siły i wytrzymałości(wielogodzinna praca na krosnach).Cechy tkaczy,sukienników a nie tkaczek czy sukienniczek.Dziś wiele profesji zostało sfeminizowanych,ale nie zmienia to faktu ze tkactwo to męskie rzemiosło.

Zosia jest prządką a Janusz tkaczem.Razem są ,,LOS ALPAQUEROS".

Szale nasze są średniej drubości,mają charakter rustykalny,bo ma to być ich znak rozpoznawczy w tym sztucznym,plastikowym,wytwarzanym przez maszyny świecie.

5 komentarzy:

 1. "Tak,tak,tkactwo było rzemiosłem od zawsze przypisanym mężczyznom." się bym kłóciła ;) , ale nie ma to znaczenia, ważne że to co się robi sprawia radość :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite jest to, co robicie! Naprawdę mnie zachwycacie! Mieszkacie w krainie ukochanej przeze mnie, hodujecie cudne zwierzęta i na dodatek zajmujecie się takimi rzeczami, jak tkanie... Czy Wy jesteście aby z tego świata???:):):) Chylę czoła i pozdrawiam przeogromnie!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Robimy wszystko aby nie być z,,tego" świata.Jest to bardzo trudne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tkactwem jest dokładnie tak jak z gotowaniem. Od zarania dziejów kobiety przygotowują potrawy w domu dla swojej rodziny, ale zawód kucharza - do tej pory jest raczej wybitnie męskim zajęciem. W społeczeństwach patriarchalnych - oczywistym był podział- kobiety zajmowały się domem, mężczyźni rolą lub rzemiosłem - stad tkacze, bo to mężczyźni pracowali zawodowo. Zanim powstały miasta i wykształciły się cechy rzemieślnicze na terenie Słowiańszczyzny - tkactwem na potrzeby domowe zajmowały się głównie kobiety. Dlatego pozwoliłam sobie zaprotestować z uśmiechem - rzemiosło generalnie w ogóle przypisane było mężczyznom wedle podziału ról domowych, ale jako zajęcie pomijając stronę zawodową tkactwem zajmowały się również jak najbardziej kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiamy czytać mądre wpisy(Sarenzir).Dyskusja,to zawsze argumenty SUPER,Zosia jest usatysfakcjonowana wykładem;).Nasz region to Ibero Ameryka i kultury andyjskie.Tam w większości tkactwem zajmowali się mężczyźni.

  OdpowiedzUsuń