CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

środa, 15 grudnia 2010

Alpacas and winter


Przyszła zima i chyba nie ma zamiaru szybko odejść.
Bardzo często jesteśmy pytani ,,a jak alpaki znoszą zimę ?".Kiedyś o tym pisaliśmy,są to zierzęta pochodzące z półkuli południowej,ale z rejonów wysokogórskich.Bardzo często w Andach są hodowane na wysokości około 5000 m.n.p.m. Na takich wysokościach często bywa tak, że w dzień temperatura sięga +25*C a nocą spada nawet do -20*C.Niskie temperatury nie są dla alpaki niczym niezwyłym.Wełna która je chroni przez tysiące lat była kształtowana właśnie w tak ekstremalnych warunkach.To one są głównym czynnikiem który dał niezwykłe zalety tej unikalnej okrywie.
Bardzo cienkie(w granicach 20 micronów)włókna o torebkowej budowie są 6 razy cieplejsze od owczej wełny.Budowa ta powoduje też to,że wełna ta bardzo trudno przyjmyje wodę,więc doskonale chroni przed wilgocią.


Na świecie ubrania z alpaki często są używane przy sportach ekstremalnych.Jej zalety są cenione przez żeglarzy,alpinistów.Wysoka termoizolacja a zarazem odporność na wilgoć dają wysoki komfort cieplny nawet w ekstremalnych warunkach.Alpaki nie boją się zimna ,a tarzanie się w śniegu to ich ulubiona zabawa,a też sposób na higienę.Tak utrzymują wełnę w doskonałej czystości.

3 komentarze:

 1. piękne zwierzęta i do tego wydają się bardzo "przyjacielskie". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne niunie moje kochane.
  Normalnie tylko- tuli tuli, jak mówi dziecie naszych znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje-każde wsparcie dodaje mi nowego kopa do roboty. Dzięki
  A skorbonka-no duża taka wyszła,
  Dobrze że mój Kot ma firme budowlaną to jakos to widze optymistycznie.

  OdpowiedzUsuń