CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

środa, 13 lipca 2011

SURI Alpaca Wool.


Chcieliśmy pokazać tym którzy do nas zaglądają jak Indianie Aymara i Quechua przygotowuja włókno alpak do przędzenia . Nasza manufakturka wytwarza włóczkę  typu ,,Ructic" metodami Indian Andyjskich .Na wszystkich etapach pracy robimy to tylko ręcznie .
Na dzisiejszych zdjęciach moja kochana Aymara :) przygotowuje taśmę przędzalniczą z włókna alpaki Suri. Jest to wyjątowe włókno pod wieloma względami .Suri to zaledwie 3% całej populacji alpak. Wełna tej odmiany alpak to sam szczyt doskonałości .Długość włókien to około 50 cm,są one jedwabiste w dotyku i o niezwykłym połysku.
Tak przygotowana wełna jest łatwiejsza do sprzędzenia cienkiej nitki ,długość włókien Suri pozwala prząść niteczkę wyjątkowo cienką ,a tkane wyroby z takiej nitki to wełna o wyglądzie jedwabiu  ,cudowne w dotyku i użytkowaniu.
Zapas włókna Suri mamy dzięki Mariuszowi Wierzbickiemu ,właścicielowi hodowli w Bujence z którą od kilku lat współpracujemy.


9 komentarzy:

 1. Jakie ślicznotki, super te dredy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite są te zwierzęta, a o takiej wełnie przyznam szczerze nigdy nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż się wierzyć nie chce, że to takie piękne i cenne włókno patrząc na te 'prawie' dredy.
  Czy termin 'rustik' odnosi się to konkretnego przerobu włókna alpak (ustalonego onegdaj przez Indian, czy każdego ręcznego, bez typowych dodatków dodatków chemii, mechaniki, itp ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Słowo ,,dredy" jest całkowicie nieodpowiednie,włókno alpaki Suri ma ciekawą cechę morfologiczną - pozamykane łuski okalajace włókno, to powoduje że Suri się nie filcuje.Sfilcowane dredy nie dały by sie tak po prostu rozciągnąć(jak widać na zdjęciu).To też powoduje że wyroby z włókna alpaki Suri są jak to się mówi potocznie ,,lejące"
  Słowo Rustik jest przypisane do konkretnej technologii,choć jak wiele słów w tych czasach (n.p. eko) jest fałszywie używane do etykietowania nawet wyrobów przemysłowych, co jest zwykłym nadużyciem aby nie rzec oszustwem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli fakt, że własnoręcznie uprzędzone z nieczesanej mechanicznie strzyży, przerobione ręcznie w sweter nie czyni jeszcze 'rustic', tak ?
  Czy suri występuje też w takiej niesamowtitej gamie odcieni ?

  OdpowiedzUsuń
 6. @JotHa - to co piszesz to właśnie ,,Rustic Alpaca Wool" to jest dokładnie ta technologia .Tak jak Ty to robisz robią również Aymara, Quechua i inne ludy Andów :)
  Suri występuje w tak samo bogatej gamie kolorów jak Huacaya.

  OdpowiedzUsuń
 7. O kurcze ! :-))) A ja mam właśnie Huacaya, nie ? jeju, bo znowu coś palnę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. są niesamowite..jak dobrze ,ze tak pięknie te zwierzęta pokazujecie :)

  OdpowiedzUsuń