CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

niedziela, 19 października 2014

Podróż do zapomianego świata
Gdy wszyscy pokazują to co każdy może bez trudu zobaczyć -JESIEŃ, my zapraszamy Was w dziwną  podróż. Wędrówka będzie dziwna bo do świata który odszedł z naszego krajobrazu. Aż trudno dziś sobie wyobrazić że przed wojną w większości miasteczek Północnego Mazowsza Żydzi stanowili od 30 do 60%, czasem więcej. Nasz wpis dzisiejszy to podróż do niezwykłego świata muzyki Chasydów, czasem nazywa się Chasydyzm roztańczonym odłamem wśród wyznawców Mojżesza : ) Czemu ta podróż ? przyczyna jest prosta, uwielbiamy chasydzką muzykalność. To co dla większości uważającej Polskę za kraj antysemicki będzie zaskoczeniem - Chasydyzm zrodził się na terenach polskich kresów wschodnich  : ) i do czasu zapanowania nad Polską dwóch ,,yzmów'' miał się bardzo dobrze.
   CHASYDYZM- (z hebr. "chasid" - pobożny), żydowski ruch religijno-społeczny w łonie judaizmu.Ruch ten powstał w XVIII w.
 W swojej wizji wiary eksponował jej wymiar osobisty oraz spontaniczność i radość. Podkreślając wszechobecność Boga, wskazywał, że służy mu się nie tylko poprzez wypełnianie Prawa i modlitwę w synagodze, ale każdą czynnością, pracą, zabawą (np. tańcem czy śpiewem), jeśli towarzyszy temu właściwa, pobożna intencja. Wg chasydów człowiek mógł zbliżyć się do Boga bez względu na swoje przymioty intelektualne i wiedzę. Specjalne znaczenie przypisuje się w chasydyzmie osobie cadyka.   Chasydzi żyjący głównie w Izraelu i USA zaliczani są obecnie do najbardziej ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.

5 komentarzy:

 1. Byłam w zeszłym roku na pięknym filmie Wypełnić pustkę... to muzyka z tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=Z0tldz_-0yU zarówno film jak i muzyka mnie zachwyciła. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym filmie słyszeliśmy ale umknął nam, znaleźliśmy już na YT więc dziś wieczorem spokojnie obejrzymy. Muzyka piękna :)
   Serdecznie pozdrawiamy Cię Iwonko :)

   Usuń
  2. Tym którzy chcieliby obejrzeć piękny film opowiadający o tym niedostępnym świecie życia Chasydów a właściwie kobiet w tym świecie POLECAMY ,, Wypełnić pustkę''
   LINK https://www.youtube.com/watch?v=miIto6u8M7g

   Usuń
 2. Baardzo dziękuje za link :) Obejrzeliśmy ten film, który w dzisiejszy szczególny wieczór nabrał głębszych treści. Jesteśmy oboje pod dużym wrażeniem. ...
  Pozdrawiamy serdecznie, cieple myśli posyłamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło że udało się nam w taki sposób dopełnić Wam TEN wieczór. Film jest piękny i z pewnością dający powód do przemyśleń, bardzo osobistych.
   Pozdrawiamy Was serdecznie :)

   Usuń