CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

sobota, 12 grudnia 2015

Qartuli Nagazi - stróże z Kaukazu : )


Dżibir i Okro nasze Qartuli Nagazi (Owczarki Gruzińskie) wprost uwielbiają pilnować powierzonego im terenu. Kiedyś gdy przeczytaliśmy że są to chyba najskuteczniejsze psy stróżujące podeszliśmy do tego z rezerwą, kupiliśmy bo się nam po prostu bardzo podobała ta rasa. Gdy przeczytaliśmy książkę ,,Psy z góry Kazbek'' wiedzieliśmy że będą dla nas odpowiednimi psami i pewnie spełnią pokładane przez nas w nich nadzieję. Dziś gdy są już prawie dorosłymi psami jesteśmy zachwyceni ich charakterem, wrodzoną-naturalną chęcią stróżowania, no i wprost legendarnemu ( na Kaukazie krążą legendy o ich wierności i oddaniu) oddaniu właścicielowi i jego rodzinie.
Wciąż nas zaskakują zachowaniami których ich nikt nie uczył, w Gruzji mówi się że Qartuli Nagazi rodzą się tresowane. Aby nie być gołosłownym jeden przykład, Dżibir (jest starszy od Okro o ponad pół roku, więc bardziej dojrzały) gdy przy naszej bramie pojawia się ktoś obcy on zawsze zajmuje pozycję pomiędzy nami a obcym przybyszem (po środku) nawet gdy rozmowa trwa dłużej Dżibir nie rusza się z miejsca, cały czas skoncentrowany nie spuszcza z oka obcego. To po co tak przyjmowana pozycja mieliśmy okazję się przekonać jakieś 2 miesiące temu gdy listonosz zatrzymał się przy bramie na chwilę pogaduszki, odchodząc wyciągnął nagle nad naszą niską 1m 30cm bramą rękę. Ułamek sekundy wspięcie na tylne łapy, jego zęby nie trafiły tylko o kilka centymetrów, przy wadze Dżibira prawie 70 kilogramów, listonosz pewnikiem przefrunął by na naszą stronę.
Przy całej nieufności do obcych i wielkiej sile zwierzęta te młode i te starsze n.p. kozy traktują bardzo czule z wielką delikatnością i bez śladu agresji w stosunku do nich. 
Owczarki Gruzińskie są całkowicie pozbawione odruchu cofania się w trakcie ataku, uderzają szczególnie wieczorem szybko i zdecydowanie na wszystko co wyda się im podejrzane.
Uwielbiamy naszych obrońców i stróżów Dżibira i Okro (pieszczotliwie zwaną Okruszką) i z całą pewnością polecali byśmy tą starą i bardzo unikalną w Europie rasę każdemu kto chce mieć skutecznego bardzo inteligentnego stróża obejścia i obrońcę domowników.12 komentarzy:

 1. Piękne, zadbane psy! O takich psiakach, które mają szczęście żyć u wspaniałych właścicieli zawsze mówię, że wygrały szóstkę w psiego totolotka. I to w podwójnej kumulacji! :) Pozdrawiam ciepło. I wyszurszajcie ode mnie psiaki za uszami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piesy wyszurszane, lubią być chwalone i przytulane :)
   Pozdrawiamy serdecznie

   Usuń
 2. Ładnie wyglądają, widać że alpakami karmione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ??? Czasem nasza inteligencja nie daje rady komentarzom :/

   Usuń
 3. Dobrze, że są dwa..psia inteligencja w takich wypadkach jest iloczynem, nie sumą, tak wynika z mojego doświadczenia, czyli wszyscy po dobrej stronie płotu mogą spać ( i tworzyć :) ) spokojnie..
  Pozdrawiam..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pies to stadne zwierze, do tego aby mógł uzewnętrznić swoją inteligencje potrzebne jest koniecznie stado (choćby dwa) tego samego gatunku. Człowiek jest tylko dodatkiem do tego stada :)
   Serdecznie pozdrawiamy

   Usuń
 4. To nie można ich przytulić i wygłaskać??? :-(
  Ten:
  https://lh3.googleusercontent.com/-6y4KTnfPHKk/VDrKWgwYi7I/AAAAAAAApTw/TG6RYbTCu1w/s1024-Ic42/EDG_3582.JPG
  się dał....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Typ Kazbecki bo Dżibir i Okro to para własnie tego typu Qartuli Nagazi.Króciutki cytat opisujący :)
   OSOBLIWOŚCI ZACHOWANIA SIĘ I CHARAKTER
   Psy są pełne godności, siły i pewności siebie, odważne i gotowe zniszczyć każdego przeciwnika na swoim terenie. Samodzielne i przywykłe do samodzielnego podejmowania decyzji. Pasterze często pozostawiają stado owiec pod ochronę psów. Spokojnie w ciągu dnia, a bardziej aktywne w nocy. Mają ochronne i bojowe cechy. Dzielnie stają do walki z kaukaskim niedźwiedziem (na wyżynnych terenach niedźwiedź regularnie atakuje owce). Tak samo może się oprzeć wilkowi, chociaż napady wilków na stada w górach są bardzo rzadkie. Doskonale odnoszą się do zwierząt domowych, zwłaszcza owiec i kóz. Pies terytorialny. Na neutralnym terenie zachowuje się bardzo lojalnie w stosunku do obcych ludzi i przyjaźnie usposobionych psów. Nie toleruje agresji w stosunku do siebie. Bez chwili wahania daje odpór raptusom i nie lubi familiarności od obcych. Szlachetny w stosunku do szczeniąt, ale wychowanie młodych w stadzie jest twarde. Na otwartych przestrzeniach, ochraniając swoje stada, agresywnie reagują na każde przybliżenie się nieznanych obiektów, nawet z dużych odległościach, ale w żadnym wypadku nie pozostawia bez opieki strzeżonej otary.
   Serdecznie pozdrawiamy :)

   Usuń
 5. Będą szczeniaki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak w przyszłym roku planujemy na lato. Mamy nadzieję na pieeękne dzieci :)

   Usuń
 6. A jak sie zachowuja, kiedy ktos wejdzie na wasza posesje (znajomi, listonosz, jakis fachowiec)? Trzeba zamykac, izolowac, bo niebezpieczne? Albo idac z nim na spacer do lasu, i spotykajac jakas osobe idaca z naprzeciwka...od razu zakladacie smycz, bo moga sie rzucic? Te kilka centymetrow uratowalo nie tylko listonosza....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na posesji(po tej stronie bramy) i w naszej obecności są czujne i skoncentrowane. Czuwają, nie muszą być zamykane, gdy ktoś nie krzyczy, nie gestykuluje,są przyjacielskie ale z dozą nieufności.Poza swoim terenem, posesją pierwsza reakcja szczekanie, ale bez ataku, potem zależy od zachowania napotkanej osoby, krzyk, nagłe ruchy, gestykulacja to znak do natychmiastowego ataku. Poza posesja zawsze są na smyczy. Co do uratowania listonosza, na bramie jest DURZE WYRAŹNE OSTRZEŻENIE ,,UWAGA GROŹNE PSY'':)Każdy kto nie potrafi czytać poniesie tego skutek .
   Pozdrawiamy

   Usuń