CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

czwartek, 7 kwietnia 2011

Ructic alpaca wool

Czym różni się prawdziwa ,,ructic wool" od tej która ma tylko napisane na metce że taką jest? Podstawowa różnica jest taka ,że do tej prawdziwaj używa się runa alpak nie gremplowanego i nie czesanego.Przygotowujemy runo do przędzenia jedynie ręcznie je przebierając i układając lekko w t/z taśmę.Tak robią to indianie Aymara,Quechua w Andach.
Runo alpak jest suche,ma tylko znikomą ilość lanoliny. Gdy zwierzęta przebywają w odpowiednich warunkach, jest czyste ,jedynie zakurzone.
Zosia przędzie wełnę na elektrycznym kołowrotku produkcji białoruskiej.Jest doskonały,widać że przy jego projektowaniu brały udział doświadczone prządki.Ma kilka przekładni i pokrętło naciągające.Takie rozwiązania pozwalają na ustawianie go na wiele różnych szybkości i sił skręcania.Obroty przestawiane w prawo i lewo, co pomaga prząść a potem skręcać.
Przędziemy na najmniejszej sile skrętu,umożliwia to uzyskać nić niczym nie różniącą się od tej sprzędzionej na ręcznym wrzecionku.
Nitka po skręceniu w dwie i upraniu robi się cudownie puszysta,czasem do niektórych prac używamy też singla (pojedyńczej).
A na zdjęciach koniec sezonu poprzedniego. Od dość dawna nie korzystamy z czegoś bez czego wielu nie potrafi żyć - telewizora.Chłodne jeszcze wiosenne wieczory fajnie się spędza słuchając muzyki i przędąc wełnę. Koniec maja przyniesie ciepło i będzie nowo strzyżone runo.

2 komentarze:

  1. Kolejne, fajne wiadomości.
    Czytałam z wielkim zaciekawieniem:)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Straszny wstyd, ale ja bez tele nie potrafie. Nie musze ogladac , ale on musi byc włączony-jakos mniej samotnie mi wtedy.

    OdpowiedzUsuń