CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

piątek, 28 stycznia 2011

Jak prać wyroby z ALPAKIPranie wyrobów z PRAWDZIWEGO włókna alpaki jest proste pod warunkiem że przestrzega się kilku zasad.Zaznaczamy że dzielimy się nie zasłyszanymi lecz własnymi ,wypraktykowanymi przez nas informacjami.
- Wyłącznie pranie ręczne.
- Pilnowanie jednakowej temperatury wody na wszystkich etapach prania(ALPACA ma skłonność do łatwego filcowania) .My robimy to w ten sposób że do dużej miski nalewamy wodę o temperaturze około 40*C i używamy tej wody na kolejnych etapach prania w mniejszej misce.
Z racji tego że Rustic Peru Wool (to typ włóczki którą robimy i z której realizujemy nasze projekty)robiona w tradycyjny sposób(andyjski) nie jest gremplowana ani prana przed przędzeniem .Pierzemy ją dopiero w motkach po sprzędzeniu.Pranie u nas ,aby było skuteczne jest cztero etapowe :dwie wody pranie, dwie wody płukanie.
- Do prania używać najzwyklejszych ziołowych szamponów do włosów normalnych.Większość płynów do prania i do płukania zawiera obecnie lanolinę.Wełna alpaki prawie zupełnie nie jest nią pokryta w naturze(jest tak zwaną wełną suchą)w związku z tym nie należy a z naszej praktyki wiemy że nawet nie wolno używać preparatów z zawartością lanoliny do jej pielęgnacji(lanolina skleja włókna i zmniejsza puszystość włóczki i gotowych wyrobów).
-Prać w ten sposób aby na wstępie pozwolić wyrobowi z alpaki swobodnie nasiąknąć wodą a następnie prać bez pocierania a jedynie przez wygniatanie(delikatne).
-Po praniu i płukaniu najlepiej suszyć wstępnie przez wygniatanie w ręcznik(nie wyżymać)My włóczkę po praniu z racji na zwykle spore ilości lekko wirujemy w wirówce.
-Suszyć na leżący (nie wieszać)najlepiej rozłożyć na ręczniku w przewiewnym miejscu.My suszymy włóczki naciągnięte na t/z prawidłach (jest to szczególnie konieczne przy mocniej skręcanych włóczkach pojedynczych na osnowę tkacką).Włókna się blokują i zapamiętują kształt.

Na zdjęciu na górze kłębki nie pranej włóczki po przewinięciu ze szpulek kołowrotka.
Zdjęcie obok u góry to motki przygotowane do prania.Pojedyńczy Lolek(biały) na osnowę ,oraz Valentino i Amaru podwójne na wątek.Włóczki po praniu schną na prawidłach.Piękna wyprana włóczka biało  beżowa do naszego kolejnego już wiosennego projektu.

3 komentarze:

 1. Witam, jak zatem prać wełny z dodatkiem
  np.20% alpaki? Dziękuję AF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie robimy mieszanek (podróbek) alpaki w związku z tym nie mamy doświadczenia z ich praniem :)
   Dla nas mieszanie włókna alpaki z czymkolwiek jest mówiąc delikatnie zbrukaniem alpaki. Nie bardzo rozumiemy co ma dać te 20% alpaki w czymś tam, nie mówiąc o tym że stwarza to problemy np w praniu, gdyż włókno owcze jest tłuste (wymaga lanoliny) a alpaka jest sucha i dodanie lanoliny ją psuje.
   Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Dużo ciekawostek - jak widać nawet pranie ręczne nie uchroni przez wpadkami. Przyznam, że ja postawilam na daleko idący pragmatyzm i od razu delikatne czy bardziej wartościowe rzeczy oddaję do pralni. Miałam świetną sukienkę, która pod wpływem moich umiejętności straciła na uroku, więc teraz od razu kierunek <a href="http://www.pralniaduarte.pl" title=pralnia Wrocław" alt="pralnia Wrocław>pralnia Wrocław</a> i przynajmniej wiem, że wszystko będzie ok. :) Ale warto wiedzieć czego się wystrzegać. :-)

  OdpowiedzUsuń