CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

sobota, 19 marca 2011

Tak się zaczyna płaszcz,szal...z alpaki.W oczekiwaniu na tegoroczne narodziny w naszym stadzie (Jana pierwsza za 3-4 dni),chcieliśmy troszeczkę pokazać jak wielka więź powstaje w tym magicznym momencie jakim są narodziny cria alpaca.
Czas oczekiwania jest długi,ciąża u alpaki trwa 11,5 miesiąca. Prawie zawsze rodzi się jedno cria(dziecko).Dla nas jest to bardzo ekscytujące przeżycie,co się urodzi samczyk czy samiczka,jaki będzie kolor,no i czy będzie zdrowe.
Sam poród jest krótki 30-40 minut,zwykle kończy się na niewielkiej pomocy.Pierwsze jest zdjęcie płaszczyka(tak my nazywamy),alpaki rodzą się w ubranku, pokryte przezroczystą delikatną błoną (nie w pęcherzu)zaraz po porodzie cria kulga się, tarza, aby zdjąć z siebie ,,ten kombinezon" troszkę w tym pomagamy.Nacieranie ręcznikiem osusza i poprawia krążenie krwi. Wykonujemy też tak zwane odśluzowanie i opukanie dróg oddechowych,aby usunąć śluz i ułatwić oddychanie.Małe cria już po 40-50 minutach jest suche i staje na nogi aby biec za matką.
Mama alpaka nie wylizuje dziecka jak to robią inne zwierzęta.My mówimy że ta pozorna obojętność matki po porodzie jest szansą daną maleństwu aby od pierwszych minut nauczyło się dawać sobie radę na tym świecie.Te pierwsze chwile to dla nas kontynuacja przymierza jakie zawarł Wirakocza(Bóg) z człowiekiem na górze Ausangati,przymierza które człowiek kontynuuje od 6 tysięcy lat.

4 komentarze:

 1. Po tych zdjęciach jestem już definitywnie zakochana w alpakach.
  Buziole w nochy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wzruszające chwile ,jesteście wspaniali;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Prześliczne są alpaki, po prostu nie można się w nich nie zakochać, zresztą z wzajemnością jak widać, a to maleństwo - wzruszające. Jaka jest średnia długość życia alpaki?

  OdpowiedzUsuń
 4. My jeszcze nie sprawdziliśmy ale podaje się że alpaka żyje średnio około 25 lat :)

  OdpowiedzUsuń