CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

wtorek, 7 czerwca 2011

Fromage de chevre . Ziege kase . Sery kozie c.d....


Koniec maja , czerwiec i lipiec to wspaniały czas kozich serów farmerskich.. Dostatek soczystej trawy powoduje to że nasze ,,kozy żywicielki" dają już ponad 4 l mleka dziennie.Nie byłby to ciekawy wynik w przypadku tych ras (alpina i polska biała uszlachetniona) gdyby nie fakt że nasze kozy nie rodziły w tym roku koźląt, nie były kryte na jesieni.Koza jest ewenementem wśród zwierząt gospodarczych pod tym względem.Gdy jest odpowiednio karmiona i ma dostatek paszy soczystej (trawa marchew) można ją ,,rozdoić" nawet gdy nie miała dzieci :) Balbinka i Rózia dają pod tym względem popis wydajności,Rózia daje około 3 litrów mleka dziennie:)))


Cały czas przerabiamy ich mleko na sery : farmrskie kilku rodzajów , fetę i twarogi do zjedzenia na świeżo :)
Przed zniesieniem do piwnicy w której kozie pyszności dojrzewają ,ser obsycha w cieple i jest solony. Nasze serki mają wymiar Camembert 10cm x 9.5cm x 4cm. z racji tego że używamy takich form.Solimy na sucho przez obtaczanie w soli.
Bardzo lubimy sery ostre z ziołami,  te muszą mieć czas na dojrzewanie.

Serki do długiego dojrzewania jak ta piramidka 5x7x6 na pewnym etapie dojrzewania pokrywamy naturalnym woskiem pszczelim aby zapobiec przesuszeniu i dla uzyskania doskonałego pełnego aromatu.

Feta jest już w solance prawie 20 dni, zaraz bedzie doskonałym dopełnieniem sałatek . Niesamowitą konsystencją i aromatem w tych prawie greckich temperaturach  będzie cieszyć podniebienia .

Rózia i Balbinka ,,dostarczycielki" doskonałego mleka, bo przecież każdy doskonały ser zaczyna się od perfekcyjnego mleka :)

19 komentarzy:

 1. A która koza jest która ? ;-)
  I znowu się czegoś dowiedziałam o kozach, o rozdojeniu. Sery robią wrażenie. To musi być niesamowite uczucie jeść i ubierać się dzięki osobistym zwierzętom. Kozią sierść (nie wiem, czy dobrze piszę, bo to chyba nie runo) tez przędziecie ?

  OdpowiedzUsuń
 2. @JotHa -Rózia to brązowa Alpina a Balbinka jak nazwa rasy PBU ta biała.Wrażenie to dopiero robi smak tych serków :D
  Kozia sierść to osławiony Kaszmir my nie mamy kóz kaszmirskich i nie przędziemy wełny z naszych typowo mlecznych kózek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, wierzę, że smak, to dopiero musi być poezja.... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem pełna podziwu dla waszych serów, wyglądają przeprzysznie, jak nauczyliście się przyrządzać tyle różnych serów? Nie wiedziałam, że kozy można tak długo doić, choć moja babcia miała kozy, ale wtedy się tym nie interesowałam. Dziś jadłam ser kozi irlandzki, uwielbiam sery kozie, ich charakterystyczny smak, zwłaszcza w sałatce lub/i z winem. Poydrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Alchemia, magia i rozkosz dla podniebienia. Nie mogę się napatrzeć na te wspaniałości wszelakie, najchętniej spakowałabym walizkę i najęła się u Was do terminu, dla mnie jesteście Połączeniem właśnie magii i alchemii...

  OdpowiedzUsuń
 6. Serki z ziołami muszą być przepyszne.A ich dawczynie są cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 7. @jola -pytanie które z nas jest magią a które alchemią :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozwolę sobie wtrącić się. Mężczyzna - alchemią? Kobieta - magią?
  Sery wyglądają fantastycznie i profesjonalnie! Podziwiam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. @M Janusz - alchemią Zosia - magią.Chyba tak, chyba u nas tak jest :D

  OdpowiedzUsuń
 10. I oto recepta na doskonały ser i doskonałe małżeństwo - połączyć Alchemię z Magią!!!

  :D
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Go i Rado - Coś w tym jest, jesteśmy od 24 lat 24 godziny na dobę ze sobą (rzadko w towarzystwie innych) i jeszcze cały czas nas to nie nudzi :)))
  Pozdrawiamy małżeństwo Barłowskich :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Wy to wiecie jak człowiekowi apetyt zaostrzyć:-))) Wasze sery wyglądają niesamowicie apetycznie!
  Zosiu, Januszu - 24/24 to piękny wynik! Nam dopiero stuknęło 20:-)))
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 13. @ Asia i Wojtek ,20 to już też niezły wynik :)
  Pozdrawiamy serdecznie Joasię i Wojciecha :)

  OdpowiedzUsuń
 14. @Asia i Wojtek.Joasiu w drodze do Warszawy lub z Warszawy zapraszamy na degustację,za jakies 3 tygodnie będą już na tyle dojrzałe że ....:D

  OdpowiedzUsuń
 15. Mleko od kóz, które dawno miały dzieci jest najlepszym surowcem do wyrobu sera, ponieważ nie zawiera związków podobnych do antybiotyków.
  Związki te potrzebne są koźlętom, chronią je przed infekcjami, ale zakłócają rozmnażanie mikroorganizmów potrzebnych do dojrzewania sera.

  Jak widać wspólna pasja łączy ludzi bardziej nawet niż wspólny kredyt ;)
  Życzymy conajmniej podwojenia wyniku:)

  Pozdrówka serdeczne:)
  S.Ohanka

  OdpowiedzUsuń
 16. @ S.Ohanka tak intuicyjnie obserwując sery w piwnicy czuliśmy że coś im pomaga w tej drodze do doskonałości.Haniu dzięki Twojej informacji już wiemy co to jest.
  Dziękujemy.

  OdpowiedzUsuń
 17. ojej... Jestem wielką miłośniczką kozich serów (już chyba o tym pisałam) i aż mi ślinka cieknie jak oglądam zdjęcia, szczególnie piękne są (w smaku pewnie jeszcze piękniejsze) te z ziołami. Jak już nie będę musiała chodzić do szkoły i pracy też na pewno chciałabym kozy! Póki co, popatrzę sobie na Wasze. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlatego we Francji, w dużych kozich stadach zostawia się część kóz bezdzietnych na rok. Dzięki temu wydluża się sezon serowarski, a na wiosnę zapewnia dobre mleko do wyrobu sera. Mleko od kóz , które rodzą na wiosnę przez ok. 3 miesiące najlepsze jest do wyrobu serów typu fromage frais.Później robi się sery pleśniowe, a u schylku lata i jesienią sery twarde długo dojrzewające.
  A wzsystko to dlatego, że skład mleka nie jest stały,zmienia się z wiekiem koźląt, bo to przecież dla nich kozy produkują mleko :)
  Wszystkiego miłego :)
  S.Ohanka
  S.Ohanka

  OdpowiedzUsuń
 19. @S.Ohanka -chyba Haniu mając taką chęć dzielenia sie tą wiedzą (TAJEMNĄ)bedziemy musieli wspólnie otworzyć oddzielnego bloga serowarsko-koziarskiego z recepturami, sprawdzonymi ,,kruczkami" z tej dziedziny,oczywiście tylko dla zaproszonych czytelników :)))

  OdpowiedzUsuń