CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

środa, 14 maja 2014

Qartuli Nagazi


RYS HISTORII RASY
Duże i silne psy używane przez kaukaskich czabanów do ochrony owczych stad. Obszar występowania: Kaukaz, obszary przyległe do góry Kazbek, w szczególności kazbecki, leningorocki, duszecki, teonecki rejon (Gruzja), Republiki: Północna Osetia, Czeczenia, Inguszetia, pastwiskowe tereny Republiki Dagestan i Stawropolski Kraj (Rosja).

WYGLĄD OGÓLNY
Pies powyżej średniego wzrostu. Wysokość w kłębie: psy od 65 cm do 75 cm, suki od 62 cm do 72 zobacz Większy wzrost nie jest wskazany, pies traci harmonię budowy ciała i zdolność do pracy. Wskazana wysokość w kłębie: psy 70-74 cm, u suk 65-68, zaś waga: psy około 50-60 kg, suki 40-45 kg. Pies grubokościsty, mocnej budowy, dobrze umięśniony -mięśnie bez tendencji do wiotczenia, nieco wydłużona budowa ciała. Suki są dłuższe od samców. Różnice pomiędzy płciami są dobrze uwidocznione (samce są większe, cięższe od suk). Suki nie powinny wyglądać na krępe, a łączyć w sobie kobiecość i dobrą plastykę. Kazbeckiego owczarka (Tugo) można porównać z charakteru i wyglądu do arabskiego konia. Te psy tak jaskrawo wyróżniają się spośród innych typów pasterskich psów, jak arabski koń spośród koni innych ras. 


 CECHY CHARAKTER I ZACHOWANIA
Psy są pełne godności, siły i pewności siebie, odważne i gotowe zniszczyć każdego przeciwnika na swoim terenie. Samodzielne i przywykłe do samodzielnego podejmowania decyzji. Pasterze często pozostawiają stado owiec pod ochronę psów. Spokojnie w ciągu dnia, a bardziej aktywne w nocy. Mają ochronne i bojowe cechy. Dzielnie stają do walki z kaukaskim niedźwiedziem (na wyżynnych terenach niedźwiedź regularnie atakuje owce). Tak samo może się oprzeć wilkowi, chociaż napady wilków na stada w górach są bardzo rzadkie. Doskonale odnoszą się do zwierząt domowych, zwłaszcza owiec i kóz. Pies terytorialny. Na neutralnym terenie zachowuje się bardzo lojalnie w stosunku do obcych ludzi i przyjaźnie usposobionych psów. Nie toleruje agresji w stosunku do siebie. Bez chwili wahania daje odpór raptusom i nie lubi familiarności od obcych. Szlachetny w stosunku do szczeniąt, ale wychowanie młodych w stadzie jest twarde. Na otwartych przestrzeniach, ochraniając swoje stada, agresywnie reagują na każde przybliżenie się nieznanych obiektów, nawet z dużych odległościach, ale w żadnym wypadku nie pozostawia bez opieki strzeżonej otary.


 
 Doszliśmy do wniosku że może niektórych nas odwiedzających zainteresuje opis unikalnej rasy i pozwoliliśmy sobie przedstawić go powyżej. Dawno nie pokazywaliśmy naszego Dżibira, teraz ma już osiem miesięcy waży ponad 50 kilogramów, pięknie się rozwija z dnia na dzień ujawniając niesamowite cechy tej unikalnej rasy. Pochwalimy się że już w czerwcu przyjedzie do nas koleżanka i przyszła partnerka Dżibira. Suczka ma dwa miesiące, w przyszłości z Dżibirem stworzy piękną parę hodowlaną Qartuli Nagazi . 
Poniżej dołączyliśmy film który pokazuje najświetniejsze przykłady tej unikatowej rasy psów co prawda komentarz jest zrozumiały dla niewielu :) ale film wart jest obejrzenia dla samego podziwiania tych niesamowitych psów.


12 komentarzy:

 1. Anna Janicka-Galant - Nasz widok codzienny w wielu wydaniach... Powoli koczownicy ruszają w góry więc spotykamy dziesiątki mądrych i spokojnych psów. Te pracujące są bardzo zrównoważone. Bezrobotnym/bezpańskim odbija i bywają agresywne...
  https://www.facebook.com/anna.janickagalant?fref=ufi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dżibirek jak na razie z każdym dniem ujawnia tylko te dobre cechy .
   Serdecznie pozdrawiamy Was i GRUZJĘ : )

   Usuń
 2. piękne psy i mądre, zawsze mnie zastanawia w jaki przemyslany sposób zaganiaja stado.....
  ale w mojej "zagrodzie" nie dałoby sie go wychowac.... potrzebuje taki pies przestrzeni...i pracy....wtedy jest szczęśliwy....
  serdecznosci....
  i Zosiu z okazji jutrzejszych imienin zyczę wszystkiego najlepszego....:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwrócimy kolejność - Serdecznie dziękuję za życzenia :)
   Qartuli Nagazi nie zaganiają stada, są to psy które strzegą stado przed drapieżnikami i pilnują dobytku swojego pana (pies strażnik)
   Serdecznie pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. Imponujaca rasa. Piekny ten Wasz Dzibir!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas też zachwyciła ta rasa, Dżibirek w pełni osiągnie wszystkie cechy wyglądu i charakteru tak około trzeciego roku życia :)
   Serdecznie pozdrawiamy.

   Usuń
 4. Wasz przyjaciel i obronca jest wyjatkowy. Kolezanka i przyszla partnerka bedzie dla niego przemila niespodzianka, a dla Was wspanialym przyjacielem domu. Domyslam sie, ze dopadl Was kolejny bzik :)

  Z okazji imienin zycze Ci Zosiu wszystkiego dobrego i sle pozdrowienia dla Was :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Qartuli Nagazi to naprawdę niezwykłe psy. Jeśli chodzi o bzika (kolejnego) to powiedzmy że jest to wspaniałe uzupełnienie i dopełnienie tego bzika głównego : )
  Serdecznie Ulu dziękuję za życzenia :)
  Pozdrawiamy Was serdecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. I tak trzymać z takimi bzikami! :)
  A cechy charakteru - jak garipowe :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. :D
  Dżibir i Garip to bliscy krewni przecież :)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 8. On chyba potężnie urósł! Postawcie może jakiegoś homo sapiensa następnym razem obok niego, żeby był punkt odniesienia. Jest piękny. Przyłączam się do życzeń imieninowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za życzenia. Dżibir jest w tej chwili większy trochę od dorosłego potężnego rottweilera :)
   Pozdrawiamy

   Usuń