CI KTÓRZY DO NAS ZAGLĄDAJĄ

sobota, 3 maja 2014

Писание иконы - tajemnica monastyrów : )


Jakiś czas temu widzieliśmy coś co nazywane było ikoną, coś dziwnego (mówiąc delikatnie). Pewnie by nas to nie dręczyło gdyby nie było w naszym życiu okresu w którym całkiem poważnie zajmowaliśmy się robieniem t/z podróbek czyli ikon udających wiekowe ikony. Wychodziło nam to całkiem nieźle na tyle że nasze ikony (niby stare) są dziś w kolekcjach we Włoszech, Hiszpanii, Holandii a nawet w Rosji :) no i oczywiście w polskich domach. Zdarzyło się też nam prowadzić kurs pisania ikony gdzie spragnieni poznania tajemnicy monastyrów Warszawiacy przez kilka tygodni poznawali w praktyce krok po kroku arkana tej sztuki znanej od ponad tysiąca lat. Z racji tego że zawsze bardzo poważnie podchodzimy do tego czego się podejmujemy, zrobiliśmy taką pomoc ,,naukową'' dla ułatwienia przekazu naszym często bardzo dorosłym uczniom i uczennicom. Pomoc na której widać (poniżej) kolejne etapy powstawania ikony, jej warstwy, kolejność jest bardzo ważna dla osiągnięcia pożądanego celu. Na zdjęciu widać ponumerowane pasy, nie widać tylko etapu 8mego, uznaliśmy że on jest najbardziej widoczny , postarzona gotowa ikona. Owa pomoc a dokładnie deska pod ikonę nie ma tylko jednego elementu bardzo często występującego w ikonach, t/z kowczagu czyli lekko wystającego obramowania które jednak nie we wszystkich ikonach występowało.
 Gdyby ktoś chciał zapytać o któryś z etapów lub w ogóle o cokolwiek związanego z pisaniem ikony proszę bardzo odpowiemy w komentarzach : )
P.S.
Ikona to nie tylko nazwa obrazka o treści sakralnej, to przede wszystkim  ściśle przestrzegana technologia. Coś co nie wykonane jest w zgodzie z tą technologią nie może być nazywane ikoną (tym bardziej przez Prawosławnych : ) Nie wspominamy TU o rytuałach które zawsze powinny towarzyszyć pisaniu ikony mającej służyć wiernym w oddawaniu chwały Bogu.


4 komentarze:

 1. Czyli pisanie ikony to technologia + stan ducha.
  Wyobrażam sobie, że taki Rublow osiągał zjednoczenie mistyczne z Wiekuistym w czasie procesu tworzenia. Poważnie to piszę.
  Pozdrawiam Was.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak najbardziej tak, do tego stopnia że autor do danego ,,przedstawienie nie mógł nic od siebie dodać, zmienić kolorystyki...Każda Ikona miała swój wzornik według którego pisano.Dlatego gdy przeczytaliśmy że ,,ja nie lubię kopiować ja MALUJE po swojemu'' zaczęliśmy się śmiać, bo ani to Ikona ani malowanie : ) no i tym bardziej ,,prawosławni'' powinni znać Ikonę jej moc i znaczenie.
  Co do mistycznego zjednoczenia to jak najbardziej tak. Pisanie było poprzedzane kilkudniowym postem ścisłym, modlitwą, oczyszczeniem z grzechów. Swiatoj Andriej Rublow z całą pewnością pisał w zjednoczeniu z Najwyższym : )
  Pozdrawiamy : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Bałwochwalstwo!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może piękna emanacja ludzkiej potrzeby tworzenia, czegoś co istnieje w człowieku od początku jego wędrowania po ziemi, od początku bycia człowiekiem : )
   P.S.
   Może podpis i jawność bo tak ananimowo to takie tchórzliwe działanie misyjne : )

   Usuń